+370 347 53 693
Susisiekite: +370 347 53 693 klinika@vaivadens.lt

Endodontija

Endodontija – tai odontologijos mokslo sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. 

Kada yra reikalingas endodontinis dantų šaknų kanalų gydymas? 

Endodontinio (dantų šaknų kanalų) gydymo prireikia, kai danties pulpa (danties šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys) dėl įvairių priežasčių (gilaus karieso, danties įskilimų, traumų ir kt.) yra pažeidžiama infekcijos ir sukeliamas jos uždegimas.Dažniausiai pasireiškiantys nusiskundimai: intensyvus, aštrus, priepuolinis, kartais maudžiančio pobūdžio danties skausmas, kuris atsiranda savaime arba stiprėja nuo temperatūrinių dirgiklių. Paūmėja vakare arba naktį. Pabrėžiama, kad simptomų gali ir nebūti.Jeigu danties šaknies kanalai yra negydomi, bakterijos per danties šaknies viršūnę patenka į aplinkinius audinius ir sukelia periodonto audinių (aplink šaknį esančių audinių) uždegimą ir kaulo destrukciją.Dažniausiai pasireiškiantys nusiskundimai: dantis jautrus sukandant, maudžia, „pakeltas“, gali patinti aplinkiniai audiniai. Esant stipriai imuninei sistemai ir lėtiniam uždegiminiam procesui, simptomų gali ir nebūti, tačiau tai nereiškia, kad ligos gydyti nereikia. Laiku nesikreipus pas gydytoją, infekcijos židinys tik didėja, žandikaulio kaulas nyksta ir galiausiai dantis turi būti pašalintas.

Kokie yra endodontinio gydymo etapai? 

Endodontinio dantų šaknų kanalų gydymo metu atliekami tam tikri etapai, kurių tikslas yra nepriekaištingas šaknų kanalų sistemos išvalymas, dezinfekcija ir užpildymas. Jei visa tai atliekama be didinamosios optikos, gydymo rezultatų sėkmė gali sumažėti dėl daugybės nepastebėtų trūkumų ar netikslumų.

Kokie klinikoje atliekamo endodontinio gydymo, pergydymo privalumai?

Šiuolaikinėje odontologijoje mikroskopas tampa ne prabanga, o būtinybė. Dentalinio mikroskopo naudojimo privalumai yra patvirtinti moksliškai. „Vaivadens“odontologijos klinikoje dantų šaknų kanalų gydymas ir pergydymas atliekamas pasitelkus vokiečių kompanijos aukščiausio lygioCarlZeiss“dentalinį mikroskopą, kuris leidžia padidinti regėjimo lauką net iki 24 kartų. Mikroskopuojant yra diagnozuojami visi danties šaknų kanalai, kurie yra ne visada randami be vaizdo padidinimo. Nerastas kanalas sąlygoja tolimesnio danties gydymo nesėkmę. Mikroskopo pagalba atliekamas kalcifikuotų dantų šaknų kanalų radimas, dantų šaknų kanalų perforacijų diagnostika ir gydymas, danties vainiko ir šaknies skilimų bei lūžimų diagnostika, kultinių kaištinių įklotų („štiftų“), svetimkūnių, plombinių medžiagų pašalinimas iš dantų šaknų kanalų. Kokybiškam kanalų paruošimui naudojamas ultragarsinis aparatas su specialiais antgaliais. Mechaniniam danties šaknų kanalų paruošimui naudojami tik kokybiški endodontiniai instrumentai (mašininiai endodontiniai instrumentai, užtikrina greitesnį ir efektyvesnį kanalų chemomechaninį apdorojimą), o kanalų plombavimui – šiuolaikinės plombavimo medžiagos ir metodai. Odontologijos klinikoje naudojama pažangi kompiuterinė rentgeno viziografijos sistema, sumažinanti spinduliuotės dozę nuo 4–10 kartų. Jūsų patogumui skaitmeninė rentgeno nuotrauka bei intraoralinės kameros nufotografuotas vaizdas iškart bus matomas kompiuterio ekrane, tai leidžia įvertinti gydymo eigą, kokybę ir prognozę. Kompiuteryje taip pat įdiegta pacientų ligos istorijos, šaknies viršūnės ieškiklio (apexlocator) programos.

Ar endodontinio gydymo procedūra yra skausminga?Ar reikia po endodontinio gydymo vartoti antibiotikus?

Endodontinis gydymas yra atliekamas vietinėje nejautroje (ne visais atvejais būtina). Kelias dienas po chemomechaninio kanalų apdorojimoarba po galutinio danties šaknų kanalų plombavimo dantis gali būti jautrus. Šis diskomfortas dažniausiai praeina savaime. Prireikus, skausmą malšinti padeda priešuždegiminiai vaistai nuo skausmo. Endodontinėje praktikoje antibiotikų yra skiriama pakankamai retai, tik esant sisteminio pažeidimo požymiams, pacientams, turintiems bendrų sveikatos sutrikimų. Būtina pažymėti, kad antibiotiko skyrimą reikia apsvarstyti tik kaip gretutinį paciento gydymą, pastarasis neatstoja endodontinio gydymo.

Kada yra reikalingas pakartotinas endodontinis danties šaknies kanalų gydymas (pergydymas)?

Susidarius antriniam kariesui po plomba, esant mikro pralaidžiai, nekokybiškai vainikinei restauracijai (plomba, vainikėlis), kuomet danties vainiko atstatymas po šaknų gydymo buvo pavėluotas, esant danties vainiko skilimui mikroorganizmai infekuoja kanalų plombinę medžiagą ir sukelia pakartotinį uždegiminį procesą. Tikslingas endodontinis pergydymas kuomet dantų šaknų kanalai nebuvo kokybiškai chemomechaniškai apdoroti, užpildyti, taip pat diagnozavus komplikaciją įvykusią pirminio gydymo metu (instrumento atsidalinimas, perforacija,transportacija, „laiptelis“, dentino drožlių kamščiai, nerasti visi kanalai ir kt).
Ypač daug pakartotinio gydymo reikia dantims, gydytiems prieš >15 – 20 m., kai buvo plombuojama ne tokiomis tinkamomis ir biologiškai suderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika ir kontrolė.
              

Kada endodontininį gydymą turėtų atlikti endodontologas specialistas?

Dažnai pirminį endodontinį gydymą (gyvos ar infekuotos pulpos pašalinimas) gali atlikti bendrosios praktikos gydytojas odontologas. Tačiau endodontiniam pergydymui ir sudėtingais pirminio endodontinio gydymo atvejais yra reikalingos specializuotos žinios ir praktiniai gebėjimai norint išvengti papildomos komplikacijos. Endodontologo specialisto licenciją gaunama baigus odontologijos magistro ir antrinės endodontologijos rezidentūros studijas, kurių bendra trukmė aštuoneri metai.Gydytojai endodontologai gali bendradarbiauti su kitų odontologijos sričių specialistais ir kompleksiškai gydyti sudėtingas patologijas bei paruošti endodontiškai gydytus dantis protezavimui.

Kokias procedūras atlieka endodontologas specialistas?

Labai svarbu, kad pacientai suprastų, kodėl jiems reikia gydymo, kokių priemonių ir veiksmų bus imtasi, kad gydymo metu būtų pasiektas geriausias rezultatas, todėl konsultacijoje aptariami gydymo variantai, atliekami išsamūs tyrimai, supažindinama su kiekvienos procedūros kaina. Gydytojas endodontologas gydo dantis su sudėtinga šaknų topografine anatomija (lenktos, susipynusios dantų šaknys), išreikšta kalcifikacija (siauras kanalo spindis), vidine ar išorine rezorbcija. Gydo dantis su nesusiformavusiom šaknim, atlieka sudėtingą nekokybiškai gydytų dantų šaknų kanalų endodontinį pergydymą. Taip pat gydo trauminius dantų pažeidimus bei jų ankstyvąsias ir vėlyvąsias komplikacijas. Komandoje su burnos chirurgu ar periodontologu atlieka mikrochirurgines operacijas.

Kokios yra rekomendacijos po endodontinio gydymo?

Po endodontinio gydymo laikinas užpildas kuo skubiau turėtų būti pakeistas nuolatine restauracija – nuolatine plombine medžiaga, sutvirtintas stiklo pluošto kaiščiu ar padengtas vainikėliu, užklotu. To nepadarius danties vainikas gali skilti ar lūžti.

Kiek gali kainuoti danties šaknų kanalų pakartotinis gydymas?

Pakartotinis gydymas yra sudėtingesnis ir ilgiau trunkantis procesas negu pirminis kanalų gydymas, todėl yra brangesnis. Tačiau džiugu yra tai, kad endodontinis danties gydymas arba pakartotinis gydymas ir danties atstatymas plomba ar vainikėliu kainuoja mažiau, negu to danties šalinimas ir tuščios vietos atstatymas implantu ar tiltiniu protezu. Kartais pasmerktas rovimui dantis kruopštaus ir komandinio gydymo dėka gali vėl puikiai funkcionuoti dantų lanke.

Ar visi dantys gali būti sugydyti endodontiškai?

Endodontinis gydymas padeda išsaugoti daugumą dantų. Danties endodontinis gydymas / pergydymas yra netikslingas diagnozavus vertikalų šaknies skilimą, sudėtingas pirminio endodontinio gydymo komplikacijas, kurios negali būti pašalintos pergydymo metu, arba dantis yra per silpnas, kad būtų galima jį panaudoti protezavimui.

Nepamirškite, kad infekcija šaknies kanale gali pakenkti bendrai žmogaus sveikatos būklei!

Kviečiame apsilankyti!

Išankstinė registracija telefonais: 8 347 53 693, Mob. 8 612 96 768 arba
internetu.